Jak vydržet u počítače bez bolesti zad?

V současné situaci byla spousta z nás donucena přejít na online verzi svého podnikání, a to nás donutilo sedět dlouhé hodiny před počítačovou obrazovkou. Nejeden z vás si jistě stěžuje na bolest zad a uvědomuje si, že se při sezení hrbí. Otázkou ale zůstává, co s tím?

Stačí nám vědomě přenastavit držení těla na to správné a silou vůle se snažit jej udržet co nejdéle? Nechci nikoho podceňovat, ale myslím si, že většina z nás je v tomto stavu schopna setrvat maximálně pár minut. Po této době se tělo automaticky začne vracet do jeho „přirozeného“  špatného držení, na které je roky zvyklé.

Jaké je tedy skutečně efektivní řešení pro správné držení těla, které je potřebné pro život a práci bez bolesti zad a krční páteře? Logicky se nabízí varianta naučit naše svaly držet tu naši kostru správně a rovně, aniž bychom my do toho museli vědomě zasahovat. Jak na to? Bude nám na to stačit pár minut speciálního cvičení denně a trupová stabilizace.

Tento pojem může znít poněkud cize, ale nejde o žádnou vědu. Jednoduše vědomě nastavíme naše tělo podle instrukcí do jeho správného postavení – hlavu vytahuju do dálky, jako by mě někdo tahal za vlasy, lopatky stáhnu podél páteře dolů, spodní žebra zatlačím směrem k páteři a křížovou kost protáhnu do dálky tak, aby byla osa pánve rovnoběžná se zemí. Tato pravidla platí jak pro stoj, tak pro sed. Poté se naučím správně dýchat. Při každém nádechu vědomě roztahuju břicho do všech stran – dopředu, dozadu i do boku. Při výdechu se břicho vrací zpět. 

A na konec to nejdůležitější – stabilizace. S nádechem roztáhnu dutinu břišní spolu do stran, snažím se nadechovat až do pánevního dna a s výdechem vytvořím v břiše co největší tlak. Je to stejný pocit, jako když zakašlete nebo se zasmějete. Uvnitř břicha tím vytvoříme co největší tlak, takže břicho ztvrdne. To nás donutí oploštit dech, protože pokud bychom dýchali zhluboka, nebudeme schopni stabilizaci udržet.

A čeho vlastně správnou stabilizací dosáhneme? Nastavíme svaly do jejich správné pozice a v té je zaktivujeme a ukotvíme. Tím vlastně tělu ukážeme, jak by to mělo správně vypadat a pokud to budeme pravidelně trénovat, ono si to po určité době zapamatuje a samo začne svaly správně aktivovat a tím samo sebe udrží ve správné pozici. Vědomě toto cvičení můžeme praktikovat i před zmiňovaným počítačem při práci. Čím častěji, tím lépe.

Optimálním řešením je ještě k tomu přidat další cviky na posílení hluboko uložených svalů ve středu těla dát si každé ráno takovou aktivační zdravou desetiminutovou rozcvičku.  Tento systém cvičení a technik se nazývá DNS – dynamická neuromuskulární stabilizace, kterou vymyslel světově proslulý fyzioterapeut Profesor Pavel Kolář. DNS vychází z vývojové kineziologie. Je to soubor vývojových pozic dítěte, ve kterých se znovu učíme, jak má vypadat dokonalý pohyb.

Proč znovu? Protože se s touto schopností provádět pohyb absolutně správně naprostá většina z nás rodí. Poté nás ale posadí do lavice ve škole a my pak sami sebe posadíme za pracovní stůl. A tak se nám postupně začnou hroutit veškeré správné pohybové stereotypy. Touto metodou se vlastně učíme znovu to, co jsme jaksi nechtěně zapomněli po cestě do dospělosti.

O tom ale příště nebo v mých video kurzech, kde vám dopodrobna správný postoj, dýchání, trupovou stabilizaci i další cviky vysvětlím a předvedu. Ráda si s vámi dám i online diagnostiku držení těla nebo konzultaci. Každé tělo je totiž jiné a potřebuje individuální přístup.

Není to zas tak složité, co myslíte? Jste ochotni obětovat 10 minut denně pro zdraví svého pohybového aparátu? Toto rozhodnutí už je na vás. 🙂

Lucie Nováková

Lucie Nováková, Certifikovaná trenérka DNS a majitelka EMS studia Bodytec Zlín

Čt, 02/04/2020 - 15:30

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.