Rodinný, osobní a pracovní život na miskách vah

Představte si lékárenské váhy a na jednu misku položte svůj rodinný život, na druhou ten pracovní. Jsou v rovnováze, nebo jedna miska klesá? Jste leaderem a máte pocit, že zaručeně musí klesat na váze miska s prací?

Přemýšlíte někdy nad tím, že byste chtěli mít misky vyrovnané? Z mnoha stran a od mnoha schopných mužů a žen však slyšíte, že není možné mít úspěšnou kariéru a plnohodnotný rodinný a osobní život. Ale chyba lávky! Skloubit plnohodnotně pracovní a rodinný život lze. Chce to uvědomění, odhodlání a ochotu pro to něco udělat.

Vyvážený život

Mnoho ambiciózních leaderů má pocit, že dostat se na vrchol znamená pracovat od nevidím do nevidím. Na druhou stranu založení rodiny je vaše dobrovolné rozhodnutí, do kterého vás nikdo nenutí. Většinou. Kariéra by neměla posunout rodinu na druhou kolej.

Průzkumy totiž ukazují, že čas strávený s rodinou pozitivně ovlivňuje a zvyšuje efektivitu práce. Pozitivní interakce s rodinou z vás může udělat lepší leadery. Za úspěšnými lídry stojí nejen výsledky v práci, ale také spokojený rodinný a osobní život.

Jak skloubit práci a rodinu?

Možná se vás to netýká, ale možná nad tím tak trochu začínáte přemýšlet. A to je právě okamžik uvědomění, který je klíčový v nastavení změn.

Mnohdy stačí málo. Vypnout telefon, počítač a věnovat se rodině.

  • Udělat si s rodinou výlet nebo procházku,
  • popovídat si u večeře, jak kdo strávil den,
  • odvézt děti na kroužky a v autě se pobavit o tom, co je nového, jak to na tréninku jde.

Může vám to připadat jako maličkosti, ale právě tyto sdílené okamžiky uspokojí potřeby vaší rodiny a vás motivují v práci k lepším výkonům. Spokojenost na obou stranách.

Kvalitně strávený čas s rodinou přispívá k lepšímu zvládání stresu. Protože neustálá červená kontrolka tam někde vzadu v hlavě, která vám říká, že byste se měli více věnovat rodině, vás může paralyzovat v práci. Nespokojenost se sebou samým se pak odráží v práci i osobním životě.

Čas kontaktů je jednou z ingrediencí “Talíře zdravé mysli”, který namíchali Dr. David Rock a Dr. Dan Siegel. Jde o správné mentální návyky, které nás dovedou ke spokojenému a vyrovnanému pracovnímu a osobnímu životu. Jsou důležité okamžiky soustředění a práce, ale stejně podstatné jsou chvíle her, relaxu, pohybu a kontaktů s ostatními.

Chcete vystoupit z rozjetého vlaku?

Pokud vám práce přerůstá přes hlavu, rodina vás nevidí, nejste spokojeni sami se sebou a chcete s tím něco udělat — zastavte se! První malý krůček máte za sebou — uvědomění! Teď začíná delší a složitější cesta, na jejímž konci může být vyrovnaný a spokojený pracovní, rodinný a osobní život.

  • Zamyslete se nad tím, co děláte a proč to děláte.
  • Definujte si, jak chcete, aby to fungovalo.
  • Komunikujte se svým nejbližším okolím o možných změnách.
  • Nastavte nová pravidla.

Dokázat skloubit pracovní a soukromý život chce odhodlání a hlavně vizi, kam vlastně chcete směřovat.

Jste manažer(ka) a máte pocit, že by se vám teď hodilo si vaše myšlenky s někým probrat? Přáli byste si lépe skloubit vaši práci a osobní život?

Můžete si přečíst více zde, přihlásit se k Programu pro skutečné lídry, nebo se mě ozvat.

Dr. Eva Weberová - koučka ambiciózních lídrů

kouc@evaweberova.cz, www.evaweberova.cz, +420723151101

12/2021

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.