Profesionální podnikatel

Osobně přirovnávám profesionálního podnikatele k vrcholovému sportovci. Když komunikuji s lidmi, často se jich ptám, co by bylo potřeba pro to, aby se vrcholovým sportovcem stali. Nejčastější odpovědí je tvrdý trénink, sebe ovládání, zlepšování svých dovedností, rozvržení času a pravidelný režim s odpočinkem. Dále také nutná motivace a touha po splnění cílů, které si stanoví.

Lidé, kteří vrcholový sport dělají Vám pak řeknou, že je důležité mít také dobrého trenéra a profesionální tým lidi kolem Vás, kteří vždy podpoří a můžete se na ně obrátit v jakékoliv situaci.


Jak vypadá pak takový profesionální a šťastný podnikatel?
Stejně. Jen místo pravidelných tréningů, mají naplánované pravidelné aktivity, které se týkají jejich podnikání. To znamená pořádání porad, stanovení strategického času pro obchod a volný čas, networking atd. Zároveň také svou činností přijímají zodpovědnost za své jednání, a také jednání svých podřízených zaměstnanců.

Přesto, že tvrdě pracují a snaží se zlepšovat své dovednosti a znalosti, je nutné se vyvíjet a posouvat ve svém jednání stejně jako se vyvíjí trh, na kterém se pohybují tak, aby bylo možné i nadále prosperovat.

Mnohdy však samotný podnikatel nemá časový prostor pro zlepšování prostředí, ve kterém podnikají a žijí. Z toho důvodu se obrací na další osoby, které se zaměřují na jednotlivé aspekty, které je potřeba doladit nebo pozměnit tak, aby se plnily očekávání podnikatele a lidí s ním spjatých.

Stále se ptám, proč někdy zapomínáme, jaké je to chtít být tím profesionálem?
Každý podnikatel chce hrát tzv. první ligu, dokázat něco,co jiní nedokázali a zažít něco co jen tak někdo nezažije.
S tímto plynou benefity, jako je respekt a vliv na to věci měnit a tvořit. Z toho pak vzniká pocit štěstí z dosažených cílů, pro které většina lidí s podnikáním začíná.

Zasněte se, jaké by to bylo, kdyby jste v tom co děláte byli skutečně nejlepší…
A když to už máte, zeptám se Vás …

Cítíte se v tom dobře? Jste dost odpočatí? Učíte se něco nového a zlepšujete Vaše podnikatelské kompetence? Máte na to ty nejlepší nástroje a profesionální lidi?

Možná si právě říkáte, že to je samozřejmé, u nás to tak nějak děláme.

To “nějak” je však vždy klíčové. Výsledek se vždy rovná aktivitě krát kompetenci.
To znamená, že někdo nemusí udělat velkou aktivitu proto, aby měl úžasný výsledek, jelikož má skvělé kompetence a někdo jiný zase ano.

V podnikání jsou rozhodující otázky “jak”, “co” a “proč”.

Jak komunikujete s klienty, jakým způsobem získáváte zpětnou vazbu?

Co svým klientům sdělujete, co z Vaší společné komunikace máte Vy a co klienti?

V poslední řadě je otázka proč spolu komunikujete, proč se Vaše profesní cesty setkaly?

Nějak bude podnikání fungovat zpravidla vždy, ale štěstí a prosperitu z toho většina podnikatelů ve výsledku necítí a z toho vznikají nedorozumění a neschopnost udržet si svou představu a naději pro úspěch.

Jediné co nás limituje v našem životě a v našem podnikání je čas. Investujme ho do toho, na čem opravdu záleží a dělejme to pravidelně. Vytvořme si z našeho podnikání hru a rozhodněme se, že v té hře chceme být opravdu hodně dobří, ti nejlepší. Zaměřme se na to, jak se v té hře můžeme zlepšovat a hlavně nastavme té naši hře naše vlastní pravidla, rituály a pravidelné aktivity, protože když by jsme začali hrát bez nich, mohlo by se stát, že ve výsledku nehrajeme naši hru a nežijeme náš život a veškerá aktivita, kterou děláme nás nebaví a vyčerpává.


Tak ať Vás baví.

Martin Luňák
Sales Mentor úspěšných podnikatelů
www.martinlunak.cz

 

\"\"

 

Martin Luňák - Sales mentor

Čt, 9/11/2017 - 9:00

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.