3D tisk - novodobé řemeslo, které šetří čas i peníze

Všichni neustále hledáme cestu, jak zlepšovat pracovní procesy, šetřit čas a tím samozřejmě i peníze. Napadlo by vás, že vám v tom může pomoct právě 3D tisk? Ne? Těžko byste v dnešní době hledali odvětví, kde by 3D tisk nenašel své uplatnění. A to ještě zdaleka nejsou objeveny a vymyšleny všechny jeho možnosti. Víte třeba, že se dá tisknout i z betonu? Nebo že se tisknou i celé domy? Jeden takový stojí i v Praze. Překvapuje vás to? My vám tedy povíme, v čem je kouzlo 3D tisku.

3D tiskárnu ovládne každý

Proces 3D tisku sám o sobě není nijak složitý. Pro osoby technicky zdatné vůbec ne, ale popere se s tím snadno i naprostý začátečník a zapálený nadšenec. Ideální je projít krátkým workshopem, kde vám všechno ukážou a pak už jen trénovat a zkoušet. Takové kurzy pořádá třeba Richvalsky manufacturing.

Základem je naučit se zdatně rozumět tiskárně. Abyste mohli začít tisknout, potřebujete umět také základy modelování, díky kterému si pak vytisknete cokoliv, co zvládnete ve specializovaném programu nakreslit. Nevěšte hlavu, všechno se dá naučit. Třeba na již zmíněném kurzu. Od složitého modelování vás zachrání i spousta webů, kde si můžete stáhnout už namodelované předměty připravené k tisku, a najdete tam už skoro úplně všechno.

Vytažením předmětu z tiskárny ale proces nekončí. Existuje ještě spousta možností, jak můžete váš výtisk vyšperkovat k dokonalosti, jako třeba broušení nebo barvení.

Prototypy, formy nebo poškozené součástky

Výroba formy a prototypů na míru stojí haldy a haldy peněz, pokud ovšem nejste nároční a na prototyp vám stačí plast, je 3D tisk ideální volbou! Vemte si třeba takový dálkový ovladač, na oko jednoduchá věc, kterou máme doma všichni. Dříve ale muselo vzniknout několik prototypů (klidně za statisíce) pro výzkum správných úhlů a ergonomie. Dnes vytiskneme několik prototypů klidně za jedno odpoledne a i s prací na vývoji se vejdeme na pouhé tisícovky. Díky 3D tisku se prototypizace stala mnohem jednodušší, efektivnější a levnější možností.

Nemusíte zrovna vlastnit tiskárnu, abyste si formu mohli dovolit, existuje spousta firem, které navrhují, modelují i tisknou zákazníkům na míru, a jak již bylo zmíněno, není to žádná extrémní finanční zátěž. Tisk může stát už od 5 Kč za gram, samozřejmě dle náročnosti práce a modelování. Takový prototyp nového produktu tak může vzniknout klidně v jeden den, a druhý se už bude hřát na vašem stole. A stále platí - není to věc, která by vás stála majlant.

Stroje, mašiny, mechanismy. Znáte to, když se pokazí jedna malá součástka a vám stojí výroba? Nebo hůř - stroj je pak na odpis? Těm dnům je konec. Nevyhazujte - opravujte! Kouzelný 3D tisk umí podobné součástky nahradit. Šikovná tiskařská firma vám snadno novou součástku nakreslí podle té staré nebo poškozené a máte vyhráno. 3D tisk je tak záchranný kruh pro mnoho průmyslových odvětví i koníčků, jako modelářství nebo třeba oprava veteránů. Ale jak jsme už zmínili, uplatnění najde všude.

Nevšední propagační předměty

3D tisk nabízí obrovské možnosti pro nápadité hlavičky. Pro každé odvětví se dá vymyslet originální reprezentativní předmět na míru, a kdo tvrdí, že ne, ať se zeptá v Richvalsky manufacturing. Tyhle designérské hlavičky vymyslí cokoliv. Viděli jste třeba, že by se některé vinařství chlubilo vlastní šachovou partií? Nebo že by se pražírna kávy propagovala originální příruční cestovní dózou?

Klíčenkám a propiskám s logem odzvonilo. Máte nápad nebo chcete poradit s jedinečným předmětem vám na míru? Zkuste 3D tisk, ve spojení s kreativním mozkem vznikají neokoukané a navíc i funkční předměty, za které vás budou lidé plácat po rameni se slovy “Poslouchej, tohle by se mi hodilo, nemáš ještě jeden kousek navíc?”  

Budoucnost je v 3D tisku, nezaspěte dobu. Ať už si tiskárnu pořídíte sami, nebo začnete využívat služeb tiskařských firem, neuděláte chybu. 3D tisk může pomoct rozhýbat váš byznys směrem, který vás možná ještě ani nenapadl. Popřemýšlejte nad tím, směle do toho.

Novodobému řemeslu zdar!

Eva Holíková - marketingová specialistka

Dušan Richvalský, Spoluzakladatel platformy Novodobí řemeslníci

Eva Holíková - marketingová specialistka

web: www.richvalsky.cz

02/2022

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.